parallax background

Spalanie poddawanych granulowaniu odnawialnych surowców naturalnych uznawane jest za ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania budynków. Niezwykle istotne jest jednak, by wybierać opał dobrej jakości, taki jak pellet Tarskol.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

O tym, czy zakupiony przez nas pellet jest paliwem wysokiej jakości, przekonamy się wówczas, gdy rozpalimy w piecu. To oczywiście nie oznacza, że przed dokonaniem zakupu w żaden sposób nie możemy zweryfikować jakości opału. Przeciwnie – należy poszukać informacji na temat producenta, pochodzenia surowca (odpadów drzewnych), jak i samego procesu produkcyjnego. Należy również sprawdzić, o jakich parametrach (wilgotność, wartość opałowa, zawartość popiołu itp.) mówi producent pelletu.

Pellet od nieznanego producenta?

Jeżeli decydujemy się na zakup pelletu od nieznanego producenta, lepiej nie robić znacznych zapasów, zanim nie przeprowadzimy testu w domowych warunkach. Dobrej jakości pellet będzie spalał się równo i oddawał do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Poza tym nie będzie generował problemów z podajnikiem – kiepskiej jakości paliwo, powstałe z materiałów drewnopodobnych czy rozmaitych domieszek, jest częstą przyczyną zapychania się podajnika.

Pamiętajmy również, że wysoko jakościowy pellet to granulat o niskiej zawartości pyłu. Granulki są zwarte i nie rozpadają się w dłoniach, natomiast w procesie spalania powstaje znikoma ilość popiołu. Tym samym popielnik można opróżniać raz na kilka tygodni. Dodajmy w tym miejscu, że popiół ten to cenny nawóz roślinny.

Jakość pelletu Tarskol

Pellet Tarskol poddawany jest ciągłym i wnikliwym kontrolom, dzięki czemu mamy pewność, że linię produkcyjną opuszcza granulat wysokiej jakości. Nasz pellet wytwarzany jest z surowca w postaci trocin, zrębek i wiórów drzewnych, nie stosujemy żadnych domieszek czy „ulepszaczy”. Tak powstały pellet spala się długo i równo, zatem nie ma mowy o nadmiernym zużyciu paliwa.

Wysokiej jakości pellet drzewny

O jakości pelletu świadczy także wygląd granulatu. Granulki powinny mieć jednolitą strukturę oraz barwę zbliżoną do koloru drewna. Zdecydowanie należy się wystrzegać produktów zawierających dużą ilość kory, widoczne kawałki laminatu, farby czy oklein meblowych.

Produkowany przez nas granulat ma gładką powierzchnię i jednakową wielkość (średnica 6 mm), co korzystnie wpływa na pracę podajnika. Pamiętajmy, że złej jakości pellet może być przyczyną uszkodzenia kotła i zmusza do prowadzenia częstych prac konserwacyjnych. Tymczasem ogrzewanie pelletem Tarskol to pewność, że w procesie spalania powstanie niewielka ilość popiołu, który się nie spieka i nie powoduje zapychania palnika. Ogrzewanie naszym paliwem to czysta kotłownia, wolna od dymu, sadzy, pyłów i brzydkich zapachów. Jedynym wyczuwalnym zapachem może być zapach palonego drewna.

Jakość pelletu ma decydujący wpływ na sprawność kotła, koszty ogrzewania, ale i czystość powietrza, którym oddychamy. Zdecydowanie nie warto kupować pelletu z niepewnych źródeł.

Zadzwoń
833575619