Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego

Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, które w procesie spalania emituje niewielką ilość spalin. Został zakwalifikowany do biomasy, czyli grupy paliw, które w całości lub w części składają się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa albo leśnictwa. Zważywszy na to, że pellet powstaje na skutek sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny czy zrębki, jak najbardziej mieści się w definicji biomasy. Do biomasy zaliczamy bowiem drewno oraz odpady powstałe podczas obróbki drewna, takie jak wióry, trociny, zrębki, pył drzewny, ale także uprawy rolne, czyli rośliny drzewiaste, zboża, słomę, trawy wieloletnie. Biomasą są także rośliny energetyczne, czyli kukurydza, słonecznik bulwiasty oraz wierzba wiciowa.

Pellet jest zatem paliwem ekologicznym, a przy tym odnawialnym. Oczywiście to nie jedyne jego zalety.

Materiał opałowy o wysokiej kaloryczności

Na skutek prasowania odpadów drzewnych powstaje materiał opałowy w postaci granulatu (średnica 6-8 mm) o wysokiej kaloryczności. Kaloryczność pelletu sięga nawet 19 MJ/kg. Niewiele większą kaloryczność ma popularny węgiel typu groszek, zwróćmy jednak uwagę, że użytkowanie kotłowni na pellet jest zdecydowanie bardziej komfortowe.

Niemal bezobsługowe kotły na pellet

Ogrzewanie pelletem jest ekonomiczne, ekologiczne i po prostu wygodne. Kotły na pellet wyposażone są w automatyczny podajnik, który dostarcza paliwo ze zbiornika do paleniska, zatem obsługa pieca jest niemal bezobsługowa. W zależności od wielkości zasobnika, piec na pellet może pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni.

Ponadto kotły na pellet wyposażone są w grzałki elektryczne, które służą do automatycznego rozpalania paliwa, dlatego nie ma konieczność ręcznego wzniecania ognia. Od chwili uruchomienia pieca i rozpalenia paliwa praca wentylatora i podajnika jest w pełni zautomatyzowana. Kotły wyposażone są w automatykę, która steruje pracą podajnika, wentylatora wyciągowego, zapalarką oraz temperaturą kotła. Na rynku dostępne są także piece wyposażone w czujnik temperatury c.w.u., bufor ciepła, czujnik pogodowy, a nawet programowalny termostat pokojowy.

Pellet – łatwy w transporcie i przechowywaniu

Pellet jest paliwem łatwym w transporcie i składowaniu. Najczęściej pakuje się go w niewielkie worki, które łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Kotłownia, w której magazynuje się pellet, może znajdować się w mieszkalnej części domu, ponieważ, w przeciwieństwie do węgla, pellet nie brudzi. Ponadto po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Co ważne, popiół ten, dzięki wysokiej zawartości krzemu, można wykorzystać jako nawóz do roślin.

Oczywiście ważne jest, by zakupić pellet ze sprawdzonego źródła – suchy i odpowiednio zagęszczony. Wilgotność nie powinna przekraczać 10%.

Pellet spełniający normy certyfikatu EN PLUS

Dobrej jakości pellet może powstać wyłącznie z niezanieczyszczonych zrębek albo trocin. Płyty wiórowe oraz materiały drewnopodobne nie są właściwym materiałem na pellet. Takie paliwo spowoduje powstawanie dużej ilości popiołu oraz zapychanie się podajnika. Ponadto pellet nie będzie spalał się zgodnie z oczekiwaniami, zatem nie odda odpowiedniej ilości ciepła. Kupowanie taniego pelletu z niepewnych źródeł nie jest dobrą inwestycją.

W trosce o czystość powietrza

W sezonie grzewczym nie cichną dyskusje na temat smogu, który dusi nie tylko polskie miasta, ale i niewielkie miejscowości. Przejście na pellet jest korzystne dla wszystkich. Ogrzewanie domu ekologicznym paliwem ma wpływ nie tylko na naszą rodzinę i najbliższe otoczenie, ale także przyszłe pokolenia, które dzięki kotłom na pellet nie będą wdychać szkodliwego smogu.

Pellet drzewny jest paliwem bardzo czystym. Ogrzewanie domu pelletem można powiązać nie tylko z troską o zasobność własnego portfela czy wygodę, ale również z troską o czystość powietrza. Stosowanie dobrego pelletu oznacza ograniczanie do minimum poziomu emisji do atmosfery szkodliwych substancji, z kolei emisja dwutlenku węgla w procesie spalania pelletu jest równa zeru.

Doskonała alternatywa dla węgla, gazu czy oleju

Pellet to doskonała alternatywa dla paliw, które do niedawna wiodły prym na rynku grzewczym. Nadaje się do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, jak i większych budynków usługowych, które nie mają możliwości skorzystania z ogrzewania miejskiego. W przypadku pelletu możemy mówić o korzystnej relacji kosztów opału do efektywności ogrzewania domu.

Zadzwoń
833575619