Technologia
Podczas obróbki drewna powstają wióry, zrębki i trociny, które do niedawna traktowano jako bezużyteczne odpady. Dziś wolne od zanieczyszczeń odpady drzewne stały się surowcem pożądanym, z którego produkuje się ekologiczny materiał opałowy o wysokiej kaloryczności.
Jak powstaje nasz pellet?
Pellet Tarskol powstaje na skutek prasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych stanowiących nasz materiał poprodukcyjny, zatem mamy wgląd nie tylko w proces powstawania pelletu, ale i pozyskiwania surowca, z którego ten pellet powstaje. Jakość pelletu Tarskol zaczyna się już od kłody drewna, którą poddajemy starannemu korowaniu.
Dysponujemy wiedzą na temat gatunków drewna, z którego powstają odpady tartaczne. Do produkcji naszego pelletu wykorzystywane są wyłącznie trociny sosnowe – pellet sosnowy charakteryzuje się niską wilgotnością, zawartością popiołów oraz substancji szkodliwych dla środowiska.
Do produkcji pelletu nie wykorzystujemy materiałów drewnopodobnych ani żadnych domieszek czy lepiszczy, dzięki czemu otrzymujemy ekonomiczne i ekologiczne paliwo. Jedynym naturalnym produktem, jakiego używamy w celu ujednolicenia masy przed procesem granulacji jest woda, stosowana w postaci natryskowej lub gorącej pary. Użycie wody ma pomóc w uzyskaniu odpowiedniej formę i struktury granulek.
Proces produkcyjny pelletu Tarskol
Nasza linia produkcyjna pozwala na sprawną, ekonomiczną i bezpieczną produkcję wysokiej jakości pelletu. Proces produkcyjny, jak i gotowy produkt w postaci granulatu poddawany jest wnikliwym, codziennym kontrolom.
Linia produkcyjna składa się z urządzeń od znanych i cenionych producentów. Z urządzeń tych korzysta wiele polskich i zagranicznych firm specjalizujących się w produkcji pelletu. Pellet powstaje poprzez skompresowanie trocin drzewnych. W procesie produkcyjnym masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami, tym samym dochodzi do uformowania granulek o średnicy 6 mm. Tarcie powoduje, że surowiec rozgrzewa się do wysokich temperatur, wynoszących nawet 70°C, dlatego też kolejnym krokiem po opuszczeniu prasy jest schładzanie pelletu.
Schłodzony pellet trafia do szczelnych i wytrzymałych worków o pojemności 15 kg. Worki są bardzo wygodne w użyciu i umożliwiają utrzymanie porządku w kotłowni. Sprzedajemy zarówno pojedyncze worki, jak i palety o masie 975 kg (65 worków).
Miesięcznie produkujemy 600 ton pelletu i cały czas rozwijamy naszą produkcję.