Jak przebiega produkcja pelletu
Jak przebiega produkcja pelletu drzewnego?
22 kwietnia 2019
Piec na pellet – kilka słów o kotłach stałopalnych
17 stycznia 2020
Pellet a ekogroszek

W nowoczesnym budownictwie unika się tradycyjnych kotłów węglowych, których popularność z różnych przyczyn systematycznie maleje. Dziś nie chcemy mieć w domach brudnej kotłowni i pieca wymagającego ciągłej obsługi. Ponadto coraz więcej osób interesuje się kwestią ekologii i nie chce przyczyniać się do powstawania szkodliwego smogu. Z powyższych przyczyn inwestujemy w kotły z podajnikami, które mogą pracować bezobsługowo przez naprawdę długi czas. Spalane w nich paliwo (pellet lub ekogroszek) uznawane jest za ekologiczną metodę ogrzewania pomieszczeń, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Kotły z podajnikami – oszczędność czasu i wygoda

Zarówno pellet, jak i ekogroszek możemy kupić w wygodnych, niewielkich workach, a z nich opał przesypać bezpośrednio do podajnika. Akcesoria takie jak szufla czy wiaderko nie są potrzebne, a cały proces odbywa się bardzo szybko i bez szkody dla otoczenia – kotłownia pozostaje czysta. Warto jednak zauważyć, że podczas przesypywania ekogroszku należy zachować ostrożność. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, w powietrzu uniesie się chmura czarnego osadu.

Wielkość podajnika uzależniona jest od wielkości pieca, a ta z kolei od metrażu budynku. Im większy podajnik, tym dłużej piec pracuje bezobsługowo, ale nawet w przypadku niewielkich kotłów jest to co najmniej kilka dni.

Korzystanie z kotłów z podajnikami jest zatem bardzo komfortowe, szczególnie w sytuacji, gdy dom w ciągu dnia pozostaje pusty. Tam, gdzie funkcjonują tradycyjne piece węglowe bez podajnika, ogień po prostu wygasa i po powrocie do domu musimy rozpalać go na nowo. W przypadku kotłów na pellet i ekogroszek nie ma takiej potrzeby, a tym samym oszczędzamy czas.

Pellet a ekogroszek – troska o czystość powietrza

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla, którego bryły są kruszone, a następnie przesiewane przez sita. W ten sposób otrzymujemy ziarna (groszek) o odpowiedniej frakcji. Skoro opał nazywany ekogroszkiem jest w rzeczywistości węglem, to skąd wziął się przedrostek „eko”? Otóż ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Dobry ekogroszek to produkt ubogi w siarkę, o niewielkiej zawartości popiołu i mało wilgotny, dlatego charakteryzuje się wysoką wartością opałową.

Mimo wszystko bardziej „eko” jest pellet, czyli zaliczane do biomasy paliwo pochodzenia naturalnego. Jest to obecnie jedno z najczystszych źródeł energii. Podczas spalania pelletu nie dochodzi do emisji do atmosfery dwutlenku węgla, natomiast emisja innych zanieczyszczeń jest zredukowana do minimum. Pellet nie brudzi, a w czasie jego spalania wydziela się zapach palonego drewna, z pewnością o wiele przyjemniejszy niż brzydka woń węgla. Zauważmy również, że popiół powstały w wyniku spalania pelletu to cenny nawóz roślinny, podczas gdy popiół z ekogroszku jest całkowicie bezużyteczny.

Ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń

Im lepszej jakości paliwo, tym dużej się spala i tym więcej ciepła oddaje do pomieszczenia. Przekłada się to bezpośrednio na ilość spalanego opału. Jeśli chodzi o porównanie kaloryczności ekogroszku i pelletu, jest ona bardzo zbliżona, choć nieco lepiej wypada ekogroszek. Zauważmy jednak, że chociaż ekogroszek jest bardziej kaloryczny, to więcej się go zużywa, gdyż niemal 1/5 stanowi popiół. Tym samym mniej kaloryczny pellet ma wyższą wydajność cieplną. Z powyższego wynika, że koszt ogrzewania pelletem i ekogroszkiem jest podobny, ale pellet wygrywa w kwestii wpływu na środowisko oraz wygody użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619