Jak prawidłowo przechowywać pellet?
Jak prawidłowo przechowywać pellet?
10 lipca 2020
Ogrzewanie pelletem - od czego zacząć

Ogrzewanie pelletem – od czego zacząć?

Dyskusje na temat szkodliwości smogu i przyczyn jego powstawiania powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad wymianą źródła ciepła na nowe, uznawane za ekologiczne. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że nowoczesne kotły grzewcze są bardzo wygodne w użyciu, a spalany w nich opał nie brudzi pomieszczeń, w których jest magazynowany, ani też kotłowni, w której odbywa się proces spalania.

Jednym z rozwiązań, które systematycznie zyskuje coraz większą popularność, jest ogrzewanie pelletem. Metoda ogrzewania z wykorzystaniem biomasy, czyli opału powstałego z odpadów produkcji rolnej lub leśnej, pozwala na rozsądne gospodarowanie domowym budżetem i sprawne ogrzewanie budynku do pożądanej temperatury. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad wymianą starego kotła grzewczego na nowoczesny piec na pellet, zwłaszcza że może liczyć na dofinansowanie do zakupu takiego pieca. Jak pozyskać dofinansowanie, jak wybrać odpowiedni piec i kupić dobrej jakości opał, by ogrzewanie pelletem stało się opłacalne i wygodne?

Ogrzewanie domu pelletem – dlaczego warto?

O zaletach ogrzewania pelletem można pisać bardzo długo, ponieważ jest to rozwiązanie cenione zarówno przez osoby zaangażowane w walkę o czystość powietrza, jak i tych, którzy ponad wszystko cenią ekonomiczne ogrzewanie i dążą do zminimalizowania kosztów ogrzewania domu. Ponadto z pieców na pellet chętnie korzystają osoby zapracowane, często nieobecne w domu, niebędące w stanie systematycznie dorzucać opału do paleniska. Dzięki kotłom na biomasę optymalne ogrzewanie domu możliwe jest nawet wtedy, gdy przez dłuższy czas nikogo z domowników nie ma w budynku.

Pellet a ekologiaPellet a ekologia

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, czyli walkę o czystość powietrza, pellet jest paliwem, które w procesie spalania emituje do atmosfery bardzo niewielką ilość szkodliwych substancji, natomiast emisja dwutlenku węgla jest równa zeru. To powoduje, że pellet jest wymieniany wśród ekologicznych metod ogrzewania budynków i należy do grupy paliw rekomendowanych przez organizacje chroniące środowisko. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj sposób pozyskiwania pelletu. Paliwo to powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, stanowiących materiał poprodukcyjny w zakładach przetwórstwa drzewnego. Oznacza to, że pierwszym etapem procesu produkcyjnego pelletu nie jest zaplanowana wycinka drzew. Drzewa ścinane są w innym celu, a do produkcji pelletu wykorzystuje się jedynie zręby i wióry pozyskiwane podczas obróbki drewna. Wykorzystanie niepotrzebnych odpadów drzewnych to działanie służące środowisku. Ponadto należy dodać, że drewno, a więc i powstały z niego pellet drzewny, zalicza się do grupy paliw odnawialnych, czyli takich, których złoża nigdy się nie wyczerpią (w przeciwieństwie do węgla). Oczywiście nowe drzewa nie wyrosną w miejscu wyciętych egzemplarzy natychmiast, ale wyhodowanie ich jest jak najbardziej możliwe.

Koszty ogrzewania pelletem

Na ogrzewanie domu pelletem warto postawić również ze względów ekonomicznych i wysoką wartość opałową tego paliwa. Jeszcze kilka lat temu ceny kotłów na biomasę były dla wielu osób zdecydowanie zbyt wysokie, dziś można określić je jako przystępne. Zakup kotła to wydatek, na który stać rodzinę pozyskującą przeciętne dochody. Poza tym pamiętajmy, że osoby wymieniające stary piec węglowy na nowe urządzenie grzewcze, np. kocioł na pellet, mogą starać się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Z kolei jeśli chodzi o ceny opału, koszt ogrzewania domu pelletem można porównać do kosztów ogrzewania węglem typu ekogroszek – wartość opałowa tych paliw kształtuje się na podobnym poziomie. Należy jednak zauważyć, że węgiel brudzi, a w procesie spalania wydziela nieprzyjemny zapach, natomiast pellet jest paliwem czystym. Ponadto popiół z węgla jest całkowicie bezużyteczny, natomiast w przypadku pelletu możliwe jest wykorzystanie popiołu w ogrodnictwie.

Ogrzewanie budynków mieszkalnych

Dla współczesnych użytkowników kotłów grzewczych równie ważne jak niskie koszty ogrzewania jest to, by korzystanie z pieca było wygodne. W przypadku pelletu, który sprzedawany jest w workach o wadze 15 kg, transportowanie i przechowywanie opału nie jest w żaden sposób kłopotliwe. Worki są lekkie i poręczne, z łatwością można je ułożyć jeden na drugim i zaoszczędzić sporo cennego miejsca w budynku. Poza tym nie istnieje ryzyko, że pellet w sposób niekontrolowany rozsypie się po pomieszczeniu. Dosypywanie paliwa do zbiornika wyposażonego w podajnik odbywa się szybko i sprawnie. Jeśli mowa o podajniku – kocioł na pellet sam pobiera odpowiednią ilość opału, co sprawia, że użytkownik kotła nie musi martwić się o podtrzymywanie ognia. Ponadto nowoczesne kotły wyposażone są w mechanizm umożliwiający samozapłon, a starowanie urządzeniem, np. ustawianie pożądanej temperatury i kontrolowanie mocy spalania odbywa się za pomocą kilku przycisków. Dodajmy również, że kotłownia, w której znajduje się kocioł na pellet, jest miejscem czystym i bezpiecznym. Pellet nie brudzi, w procesie spalania nie wytwarza trudnego do usunięcia osadu ani brzydkich zapachów. Komfort użytkowania nowoczesnego kotła na biomasę jest bardzo wysoki.

Od czego zacząć ogrzewanie pelletem? Wybór kotła na biomasę

Ogrzewanie pelletem ma coraz więcej zwolenników, ale wraz z rosnącym zainteresowaniem tą metodą ogrzewania, rosną oczekiwania użytkowników kotłów na biomasę. Producenci urządzeń grzewczych starają się sprostać nowym oczekiwaniom, dlatego na rynku co chwilę pojawiają się nowe propozycje, kotły na pellet, które zachwycają łatwością obsługi, sprawnością, ale i wyglądem zewnętrznym. Piec na pellet warto kupować przy wsparciu fachowców, którzy zajmą się jego montażem i dostosowaniem istniejącej instalacji grzewczej do nowych warunków. Oczywiście w razie potrzeby mogą wykonać ją od podstaw (dotyczy przede wszystkim nowo powstających budynków). Wszystko po to, by koszty ogrzewania domu nie były zbyt wysokie, a kocioł dobrze spełniał swoją funkcję, dostarczając do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła.

Kocioł na pellet do ogrzewania domuPiec na pellet

Wybierając piec na pellet, pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Najważniejsze jest to, jak obszerny jest dom i jak dużą powierzchnię planujemy ogrzewać. Liczy się zarówno ilość, jak i wielkość pomieszczeń, a niekiedy również ich przeznaczenie. Nie bez znaczenia będzie to, jak dużym budżetem dysponujemy i ile miejsca posiadamy w kotłowni, a także, jak przedstawia się układ przewodów kominowych. Kolejną ważną kwestią jest zasobność podajnika, bo od niej zależy częstotliwość, z jaką będziemy musieli donosić do kotłowni worki paliwa. Ponadto dla części użytkowników ważne będzie to, czy kocioł uruchamia się samoczynnie, czy też rozpalanie ognia następuje w sposób tradycyjny, jak w przypadku większości paliw na czele z węglem i drewnem kominkowym.

Dofinansowanie do zakupu kotła na pellet

Ogrzewanie pelletem należy zacząć od wyboru odpowiedniego urządzenia grzewczego. Osoba, która decyduje się na wymianę starego pieca na kocioł na nowe źródło ciepła, może liczyć na dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Program „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, którzy mogą pozyskać zwrot części kosztów poniesionych na zakup nowego pieca na pellet. Z programu mogą skorzystać również ci, którzy wykonują ocieplenie dom, stropów, dokonują wymiany stolarki okiennej i podejmują inne działania pozwalające na efektywne zarządzanie energią. Najczęściej o możliwość pozyskania dofinansowania pytają jednak ci, którzy chcą odejść od ogrzewania węglem i wymienić przestarzałe źródło ciepła na nowe, ekologiczne. Musi ono spełniać wymagania programu „Czyste powietrze”.

Pieniądze z dofinansowania mogą być wypłacane w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. W momencie, gdy wszystkie roboty zostaną zakończone, przedstawiciel funduszu potwierdza realizację przedsięwzięcia, a po pozytywnej weryfikacji następuje jego rozliczenie. Tym samym koszt zakupu kotła na pellet zostaje pomniejszony o wartość dofinansowania. Ci, którzy zdecydują się na skorzystanie z rządowej pomocy finansowej, muszą pamiętać, że w terminie do 3 lat możliwa jest kontrola trwałości przedsięwzięcia.

Jak wybrać dobry pellet?

Ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania pelletem nie da się rozpocząć bez opału dobrej jakości. Dlatego też poszukiwanie informacji na temat producentów pelletu i cech, jakimi charakteryzuje się wysokiej jakości paliwo, powinno być obowiązkowym etapem przygotowań do korzystania z nowej metody ogrzewania.

Czym charakteryzuje się pellet wysokiej jakości? Jest to paliwo, które dobrze się spala, nie kopci, nie strzela, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, nie zapycha podajnika i nie wytwarza zbyt dużych ilości popiołu. Wynika z tego, że o jakości pelletu możemy przekonać się dopiero wtedy, gdy zaczniemy go używać. Dlatego też, przed zakupem paliwa na całą zimę, warto zamówić jeden lub dwa worki pelletu do testów. Większość producentów oferuje sprzedaż pelletu w pojedynczych workach. Jeśli paliwo spełni nasze oczekiwania, a koszt i warunki transportu nie wzbudzą wątpliwości, możemy zdecydować się na zakup kilku ton pelletu.

Testy w domowych warunkach pozwolą na ostateczną ocenę jakości pelletu, ale niektóre informacje przekazane przez producenta opału stanowią podpowiedź, czy warto zainteresować się pelletem pochodzącym z danego źródła i zamówić worki do testów. Producent pelletu powinien zamieścić na swojej stronie internetowej informacje na temat kaloryczności i wilgotności opału, a także zawartości popiołu. Ważne jest również to, czy opisuje przebieg procesu produkcyjnego i skąd pozyskuje surowiec do produkcji pelletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619