Wybór pieca na pellet
Wybór pieca na pellet
18 marca 2020
Węgiel czy pellet
Węgiel czy pellet – którą metodę ogrzewania wybrać?
12 maja 2020
Jak powstaje pellet

Popularność ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń systematycznie rośnie. Dziś społeczeństwo zdaje się rozumieć, że korzystanie z tzw. kopciuchów i spalanie w piecu wszystkiego, co znajdziemy pod ręką, nikomu nie służy. Śmieci i złej jakości paliwo nie palą się długo i równomiernie, a zatem utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach jest trudne. Przykry zapach, gryzący dym i czarny osad również nie są tym, czego chcielibyśmy doświadczać, wchodząc do domowej kotłowni. Dlatego też pora wprowadzić zmiany i skorzystać z alternatywnych metod ogrzewania. Jedną z nich jest ogrzewanie pelletem.

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie pelletem?

O zaletach pelletu można pisać bardzo długo. Przede wszystkim jest to paliwo, którego wykorzystywanie nie wiąże się z powstawaniem deficytów w przyrodzie. Drewno to surowiec odnawialny. Na terenach zalesionych czy zakrzewionych wiele drzew wyrasta samodzielnie, o posadzeniu innych musi zadbać człowiek, niemniej sytuacja, w której miałoby zabraknąć drewna do produkcji pelletu, wydaje się zupełnie niemożliwa.

Pellet to opał zaliczany do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z odpadów pochodzących z produkcji leśnej, rolnej lub powiązanych gałęzi przemysłu. Jest to paliwo ekologiczne, nie przyczyniające się do powstawania szkodliwego smogu. Spalanie dobrej jakości pelletu nie ma negatywnego wpływu na jakość powietrza – emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest bliska bądź równa zeru.

Ogrzewanie pelletem jest też metodą bardzo wygodną. Kotły na biomasę mogą pracować niemal bezobsługowo przez długi czas, a co za tym idzie – nie wymagają ciągłej interwencji ze strony ludzi. Urządzenie samodzielnie pobiera odpowiednią ilość paliwa i ogrzewa pomieszczenia do pożądanej temperatury. Jeśli korzystamy z pelletu dobrej jakości, problemy z podajnikiem nie występują, a więc jedynym obowiązkiem właściciela kotła na biomasę jest uzupełnianie podajnika, co zwykle odbywa się co kilka dni.

Na ogrzewanie pelletem warto postawić także ze względów ekonomicznych. Dobry pellet ma wysoką kaloryczność, dzięki czemu nawet niewielka ilość opału oddaje do pomieszczenia wystarczającą ilość ciepła. Inwestycja w pellet po prostu się opłaca, oczywiście pod warunkiem, że postawimy na paliwo ze sprawdzonych źródeł, takie, którego proces produkcyjny nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

Jak powstaje pellet? Krótki opis procesu produkcyjnego

Pellet powstaje z odpadów drzewnych, a więc pierwszym etapem procesu produkcyjnego będzie pozyskanie odpowiedniego surowca. Najlepiej, jeśli producent pelletu dysponuje własnym surowcem, np. jednocześnie zajmuje się przetwórstwem drzewnym. Wówczas ma pewność, że wytwarza pellet z niezanieczyszczonych odpadów drzewnych, co finalnie wpływa na jakość opału.

Wyselekcjonowane odpady drzewne (zręby, wióry) muszą być dokładnie rozdrobnione. Nie dodaje się do nich żadnych lepiszczy ani też materiałów drewnopodobnych. Jedynym dodatkiem, który wspomaga proces powstawania gładkiej masy, jest woda. Używa się jej przed procesem granulacji, dzięki czemu granulat ma odpowiednią formę i strukturę.

Tak przygotowaną masę przeciska się przez matrycę z otworami (średnica otworu to najczęściej 6 mm). Gotowy granulat poddawany jest procesowi chłodzenia, po czym trafia do foliowych worków. Oczywiście cały proces produkcyjny podlega częstym i wnikliwym kontrolom, dokładnie bada się też produkt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619