Jak powstaje pellet
Jak powstaje pellet? Opis procesu produkcyjnego
19 kwietnia 2020
Wymiana pieca
Wymiana pieca – dofinansowanie 2020
15 czerwca 2020
Węgiel czy pellet

Porównanie zwykłego węgla z pelletem zawsze wypada na korzyść tego drugiego, mimo iż to węgiel jest paliwem tańszym. Czy tak samo wygląda to w przypadku węgla typu ekogroszek, którego kaloryczność utrzymuje się na poziomie podobnym do kaloryczności pelletu drzewnego? Na to pytanie nie wszyscy potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi, tym bardziej że kaloryczność i cena opału nie są jedynymi kryteriami, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru metody ogrzewania. Dla współczesnych użytkowników domowych kotłowni bardzo ważne jest również to, by obsługa pieca nie była czasochłonna ani skomplikowana, a spalany opał nie emitował do atmosfery szkodliwych substancji.

Pellet a ekogroszek – pochodzenie źródła energii

Węgiel wciąż pozostaje w Polsce jednym z najważniejszych źródeł energii. Wielu użytkowników domowych korzysta z pieców węglowych, ale zwykłe kopicuchy coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi kotłami na ekogroszek. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od granulacji i właściwości węgla, nigdy nie zaliczymy go do odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że raz wydobytych złóż nie da się odtworzyć. W tym pojedynku zdecydowanie wygrywa pellet, paliwo zaliczane do biomasy i stanowiące odnawialne źródło energii. Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, a zatem surowiec do produkcji powstaje niejako przy okazji obróbki drzewnej, co oznacza, że drzewa rzadko ścinane są stricte w celu przerobienia ich na wysokoenergetyczny granulat. Wytwarzaniem pelletu bardzo zazwyczaj zajmują się tartaki, które zamiast wyrzucać odpady, wykorzystują je do produkcji ekologicznego paliwa.

Węgiel czy pellet – obsługa kotłów grzewczych

Jeśli chodzi o ceny nowoczesnych kotłów na pellet i ekogroszek, kształtują się one na podobnym poziomie. Dodajmy przy tym, że obowiązują je te same normy emisyjne, zatem zarówno spalanie ekologicznego węgla, jak i pelletu nie powinno negatywnie wpływać na jakość powietrza. To, czy tak jest w rzeczywistości, zostanie omówione w dalszej części tekstu, najpierw skupmy się na kotłach grzewczych.

Zarówno kotły na biomasę, jak i kotły na ekogroszek, wyposażone są w podajnik, dzięki czemu urządzenie samo pobiera odpowiednią ilość paliwa, a domownicy nie muszą kontrolować ognia i dorzucać opału do paleniska. Pod tym względem obydwa urządzenia są tak samo wygodne, ale pellet jest dużo bardziej przyjemny w obejściu. Pamiętajmy, że nawet bardzo pojemny podajnik co jakieś czas należy uzupełnić i o ile w przypadku pelletu nie jest to w żaden sposób problematyczne, o tyle ekogroszek pyli, brudzi i wydziela nieprzyjemny zapach. Jeśli nie kupimy ekogroszku w workach, należy wnosić go do pomieszczenia w wiaderkach lub węglarkach, co oznacza wielokrotną wędrówkę do miejsca składowania i z powrotem. Tymczasem pellet jest paliwem tak czystym, że można go składować w kotłowni, tym bardziej że pakowany jest w wygodne foliowe worki, co zdecydowanie ułatwia przechowywanie.

Kotły na pellet mogą pracować niemal bezobsługowo przez długi czas, wystarczy początkowe ustalenie parametrów spalania. W przypadku pelletu dobrej jakości popielnik zapełnia się wolno, ponadto rzadko zachodzi konieczność czyszczenia kotła. Tymczasem nawet najlepszy węgiel produkuje spore ilości popiołu, a na wewnętrznych ściankach kotła gromadzi się sporo ciemnego osadu, który należy regularnie usuwać. W tym miejscu warto również dodać, że popiół powstały w procesie spalania pelletu stanowi cenny nawóz, tymczasem popiół z węgla jest całkowicie bezużyteczny.

Ekologiczny węgiel czy pellet – który produkt rzeczywiście jest eko?

Spalany pellet pachnie drewnem, natomiast proces spalania węgla wiąże się z wytwarzaniem nieprzyjemnej woni. Oczywiście to, że dym brzydko pachnie, jeszcze nie oznacza, że jest szkodliwy dla środowiska. Zarówno ekogroszek, jak i pellet uznawane są za paliwa ekologiczne, co oznacza, że charakteryzują się niską szkodliwością dla środowiska. Ekogroszek jest zdecydowanie bardziej eko niż zwykły węgiel w bryłach, ale wciąż stanowi paliwo kopalniane, które w procesie spalania uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla. Tymczasem spalanie dobrej jakości pelletu nie przyczynia się do powstawania smogu. Emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest ograniczona do minimum, natomiast emisja dwutlenku węgla równa zeru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619