Sposób pakowania pelletu sprawia, że jest to paliwo łatwe w transporcie i przechowywaniu. Ekologiczny opał w formie granulatu trafia w poręczne foliowe worki. Każdy worek pelletu waży 15 kg, a więc tyle, ile bez trudu uniesie dorosła osoba. Worki mają jednakowe wymiary, dzięki czemu można układać je warstwami, zachowując porządek w kotłowni, komórce na opał czy garażu.
Pellet należy przechowywać pod dachem, bo choć w przypadku foliowych worków można mówić o dużej szczelności, to jednak występują w nich otwory wentylacyjne, dzięki którym opał oddycha i nie ulega zawilgoceniu. To, na jakim poziomie kształtuje się wilgotność pelletu, ma ogromny wpływ na przebieg procesu spalania. Zawartość wody w próbce wyjętej z worka nie powinna przekraczać 12%, a najlepiej, gdy wynosi mniej niż 10%. Każdy producent pelletu podaje informację na temat wilgotności oferowanego paliwa. Jeśli pellet będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, parametry te nie ulegną zmianie.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu suchości pelletu jest ważną kwestią, dlatego wskazane jest przechowywanie worków na zabezpieczonym przed wilgocią podłożu. Jeśli zostaną ułożone bezpośrednio na posadzce w nieogrzewanym pomieszczeniu, istnieje ryzyko absorbowania wilgoci. Pellet kupiony na palecie, powinien na tej palecie pozostać, a jeśli nie ma takiej możliwości, bo paleta nie mieści się w pomieszczeniu albo natychmiast musi zostać zwrócona, należy zadbać o inną formę izolacji od podłoża. Dzięki temu opał nie straci swoich właściwości.
Pellet w workach może być składowany niemal wszędzie, pod warunkiem wyeliminowania możliwości kontaktu produktu z wilgocią. Pomieszczenie nie powinno być zawilgocone ani pozbawione dostępu powietrza, a naturalnie wentylowane.
Suchy pellet dobrze się spala, co stanowi jego ogromną zaletę, ale też sugeruje, by zadbać o zabezpieczenia przeciwpożarowe w miejscu składowania opału.
Ze względu na potencjalne ryzyko pożaru, nie zaleca się przechowywania pelletu luzem w miejscu, w którym znajduje się kocioł lub inne źródło ognia. Zaprószenie ognia w kotłowni, w której luzem przechowujemy pellet, może skutkować pożarem całego składu, a w konsekwencji również sąsiadujących z nim pomieszczeń. Jeśli nie chcemy przechowywać pelletu w workach, można przesypać granulat do zbiornika z metalu lub tworzywa sztucznego, pamiętając, by zbiornik ten znajdował się jak najdalej od źródła ognia, ale nadal w miejscu, z którego bez większego wysiłku przeniesiemy pożądaną ilość opału i zasilimy kocioł na biomasę.
Przechowywanie pelletu nie jest problematyczne, choć należy pamiętać o wyeliminowaniu kontaktu z wilgocią i ochronie przeciwpożarowej. Właściwie podchodząc do tematu magazynowania pelletu, zapewnimy sobie stały, zgodny z zapotrzebowaniem dostęp do ekologicznego paliwa. Wykorzystując pellet do ogrzewania domu, zadbamy nie tylko o czystość powietrza, ale i własny komfort. Korzystanie z kotłów na biomasę jest bardzo proste – wiele z nich pracuje bezobsługowo przez długi czas. Poza tym pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co sprawia, że zarówno jego magazynowanie, jak i proces uzupełniania podajnika, nie mają nic wspólnego z brudem, kurzem i ciemnym osadem, jaki pojawia się podczas składowania i przesypywania węgla (nawet typu ekogroszek).
Pellet to wygodna alternatywa dla ogrzewania węglowego czy olejowego. Ci, którzy od razu zdecydowani są na zakup większych ilości opału, przy zachowaniu odpowiednich warunków, bez trudu mogą go magazynować przez cały sezon grzewczy i pomiędzy sezonami. Natomiast ci, którzy nie mają zbyt wiele miejsca do składowania opału, mogą sukcesywnie dokupować kolejne worki z pelletem. Kupowanie niewielkich ilości pelletu to również dobry sposób na sprawdzanie jakości opału od różnych producentów, ale takie działania najlepiej podejmować przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W trakcie sezonu kupujemy pellet wyłącznie od sprawdzonych producentów.