To, skąd pochodzi surowiec wykorzystywany do produkcji pelletu drzewnego, a także, jak wygląda proces produkcyjny samego pelletu, ma ogromny wpływ na jakość paliwa. Jeżeli producent pelletu udostępnia przynajmniej podstawowe informacje na temat pochodzenia surowca oraz omawia pokrótce poszczególne etapy produkcji, zaufanie klientów do marki oraz oferowanych przez nią produktów znacząco wzrasta. Produkcja pelletu w wielu przypadkach przebiega podobnie, jednak nie każdy producent dysponuje własnym surowcem i nowoczesną linią produkcyjną, nie każdy też wystrzega się stosowania dodatków i lepiszczy.
Pierwszym krokiem jest oczywiście zgromadzenie odpowiedniej ilości odpadów drzewnych pochodzących z pewnego źródła. Nie mogą to być odpady zanieczyszczone, wymieszane z odpadami drewnopodobnymi ani korą drzewną. Często zdarza się tak, że producent pelletu prowadzi tartak, zatem dysponuje własnym surowcem – świetnym przykładem jest tutaj nasza firma. Każda kłoda drewna, która trafia do naszego tartaku jest przez nas sprawdzana i dokładnie korowana. Poza tym nie ma możliwości, by w jednym miejscu znalazły się i zostały ze sobą wymieszane zrębki, wióry i trociny pochodzące z drewna kilku gatunków. Wykorzystujemy wyłącznie odpady drzewne sosnowe.
Wyselekcjonowane w ten sposób odpady trafiają na linię produkcyjną. Nie dodajemy do nich żadnych domieszek czy lepiszczy, ponieważ zależy nam na produkcji paliwa ekologicznego i ekonomicznego, które nie przyczyni się do powstawania zanieczyszczeń powietrza, a będzie spalać się równym płomieniem i efektywnie ogrzewać budynek.
Pellet drzewny powstaje na skutek prasowania pod wysokim cieśnieniem odpadów drzewnych. Aby masa miała jednolitą konsystencję, w procesie produkcji wykorzystuje się wodę – czy to w formie gorącej pary, czy też natrysku. Dzięki wodzie łatwiejsze staje się również formowanie granulek. Każda musi mieć odpowiednią wielkość i strukturę. Pamiętajmy, że jedną z cech charakterystycznych wysokiej jakości pelletu jest równa wielkość, jednolita barwa i gładka struktura granulatu.
Sprasowana masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami. Otwory mają średnicę odpowiadającą średnicy gotowych granulek. Tak powstały granulat ma bardzo wysoką temperaturę, dlatego w dalszej kolejności należy go schłodzić.
Cały proces produkcyjny, jak i gotowy granulat poddawane są wnikliwej kontroli, co daje pewność, że do worków trafia produkt wysokiej jakości.