Ogrzewanie pelletem
Ogrzewanie pelletem
5 marca 2019
Jak przebiega produkcja pelletu
Jak przebiega produkcja pelletu drzewnego?
22 kwietnia 2019
Jak rozpoznać dobry pellet

Jak rozpoznać dobry pellet?

 

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet, jednak maksymalnie efektywne, ekologiczne i wygodne będzie tylko wtedy, gdy wybierzemy paliwo dobrej jakości. Zatem jak rozpoznać dobry pellet?

Surowiec do produkcji pelletu

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z informacjami na temat producenta ekologicznego paliwa. Najlepiej, gdy jest to firma, która dysponuje własnym surowcem, tj. zajmuje się jednocześnie przetwórstwem drzewnym i produkcją pelletu. Mamy wówczas pewność, że wióry i trociny drzewne pochodzą ze sprawdzonych źródeł, zostały wyselekcjonowane przez osoby, które są odpowiedzialne za proces produkcyjny pelletu, a tym samych surowiec jest wolny od zanieczyszczeń.

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy producent pelletu udostępnia podstawowe informacje na temat procesu produkcyjnego. Dobrze, jeśli pokrótce opisuje etapy powstawania ekologicznego paliwa i wspomina o częstotliwości przeprowadzanych kontroli.

Pellet spełniający normy jakościowe

Jeżeli chcemy, by pellet palił się równo i długo, powinniśmy postawić na paliwo spełniające normy jakościowe. Producenci pelletu określają parametry techniczne swoich produktów (dane znajdziemy na stronie internetowej producenta, powinny być również zamieszczone na workach z pelletem). Warto porównać je z parametrami uznawanymi za najlepsze. Jeżeli wartości są zbieżne, albo przynajmniej zbliżone, możemy liczyć na wysoką jakość procesu spalania z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Na polskim rynku dostępny jest zarówno dobry pellet drzewny, jak i paliwo niskiej jakości, dlatego większych ilości opału nie należy kupować bez sprawdzenia parametrów pelletu, ale i przetestowania paliwa w warunkach domowych. Producenci pelletu zwykle sprzedają paliwo w ilościach hurtowych, ale wielu z nich udostępnia także pojedyncze worki, dzięki czemu przed złożeniem dużego zamówienia możemy sprawdzić zapach i wygląd pelletu, a także sprawdzić, czy spala się zgodnie z oczekiwaniami.

Dobry pellet a zapach i wygląd granulatu

Wiele na temat jakości paliwa mówi jego zapach. Chodzi przede wszystkim o woń, jaka wydziela się w procesie spalania. Powinien to być przyjemny zapach palonego drewna, w żadnym wypadku zapach chemiczny, który mógłby sugerować, że pellet powstał ze starych, pokrytych farbą czy lakierem mebli.

Jeśli chodzi o wygląd pelletu, granulki powinny mieć jednakową wielkość i równą powierzchnię. Ponadto należy zwrócić uwagę na kolor granulatu. Dobrej jakości pellet ma jednolitą barwę w kolorze drewna, a granulki nie zawierają drobin w innym odcieniu. Oczywiście nie każdy pellet ma taki sam kolor – barwa granulatu zależy od gatunku drewna wykorzystanego w procesie produkcyjnym. Ogólnie można powiedzieć, że pellet powstały z drewna drzew iglastych ma jasną barwę, natomiast paliwo z drzew liściastych (najczęściej drewna bukowego lub dębowego) ma kolor ciemniejszy.

Worki z pelletem powinny być szczelnie zamknięte i odpowiednio oznaczone. Natomiast wewnątrz powinny znajdować się zwarte granulki – duża ilość pyłu i pokruszonego pelletu nie świadczy dobrze o jakości paliwa.

Dlaczego nie warto ogrzewać pelletem niskiej jakości?

Taniego pelletu z niepewnych źródeł nie należy kupować z wielu powodów. Może się okazać, że w procesie spalania wytwarza nieprzyjemną woń i nadmierną ilość popiołu, strzela, źle się spala i powoduje spiekanie popiołu, a tym samym częste zapychanie podajnika, co dla domowników staje się wyjątkowo uciążliwe. Niektóre awarie podajnika są na tyle poważne, że wymagają interwencji fachowców, co może wiązać się z wysokimi kosztami.

Pamiętajmy, że nawet jeśli zainwestujemy w porządny kocioł na biomasę, może się okazać, że z powodu złej jakości paliwa piec nie poradzi sobie z ogrzaniem domu, bądź uda się utrzymać pożądaną temperaturę, ale przy nadmiernym zużyciu paliwa, co z kolei wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania, istotna jest także z powodu nagłaśnianej walki o czystość powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619