Ogrzewanie pelletem
Ogrzewanie pelletem
5 marca 2019
Jak przebiega produkcja pelletu
Jak przebiega produkcja pelletu drzewnego?
22 kwietnia 2019
Jak rozpoznać dobry pellet

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet, jednak maksymalnie efektywne, ekologiczne i wygodne będzie tylko wtedy, gdy wybierzemy paliwo dobrej jakości. Zatem jak rozpoznać dobry pellet?

Surowiec do produkcji pelletu

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z informacjami na temat producenta ekologicznego paliwa. Najlepiej, gdy jest to firma, która dysponuje własnym surowcem, tj. zajmuje się jednocześnie przetwórstwem drzewnym i produkcją pelletu. Mamy wówczas pewność, że wióry i trociny drzewne pochodzą ze sprawdzonych źródeł, zostały wyselekcjonowane przez osoby, które są odpowiedzialne za proces produkcyjny pelletu, a tym samych surowiec jest wolny od zanieczyszczeń.

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy producent pelletu udostępnia podstawowe informacje na temat procesu produkcyjnego. Dobrze, jeśli pokrótce opisuje etapy powstawania ekologicznego paliwa i wspomina o częstotliwości przeprowadzanych kontroli.

Pellet spełniający normy jakościowe

Jeżeli chcemy, by pellet palił się równo i długo, powinniśmy postawić na paliwo spełniające normy jakościowe. Producenci pelletu określają parametry techniczne swoich produktów (dane znajdziemy na stronie internetowej producenta, powinny być również zamieszczone na workach z pelletem). Warto porównać je z parametrami uznawanymi za najlepsze. Jeżeli wartości są zbieżne, albo przynajmniej zbliżone, możemy liczyć na wysoką jakość procesu spalania z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Na polskim rynku dostępny jest zarówno dobry pellet drzewny, jak i paliwo niskiej jakości, dlatego większych ilości opału nie należy kupować bez sprawdzenia parametrów pelletu, ale i przetestowania paliwa w warunkach domowych. Producenci pelletu zwykle sprzedają paliwo w ilościach hurtowych, ale wielu z nich udostępnia także pojedyncze worki, dzięki czemu przed złożeniem dużego zamówienia możemy sprawdzić zapach i wygląd pelletu, a także sprawdzić, czy spala się zgodnie z oczekiwaniami.

Dobry pellet a zapach i wygląd granulatu

Wiele na temat jakości paliwa mówi jego zapach. Chodzi przede wszystkim o woń, jaka wydziela się w procesie spalania. Powinien to być przyjemny zapach palonego drewna, w żadnym wypadku zapach chemiczny, który mógłby sugerować, że pellet powstał ze starych, pokrytych farbą czy lakierem mebli.

Jeśli chodzi o wygląd pelletu, granulki powinny mieć jednakową wielkość i równą powierzchnię. Ponadto należy zwrócić uwagę na kolor granulatu. Dobrej jakości pellet ma jednolitą barwę w kolorze drewna, a granulki nie zawierają drobin w innym odcieniu. Oczywiście nie każdy pellet ma taki sam kolor – barwa granulatu zależy od gatunku drewna wykorzystanego w procesie produkcyjnym. Ogólnie można powiedzieć, że pellet powstały z drewna drzew iglastych ma jasną barwę, natomiast paliwo z drzew liściastych (najczęściej drewna bukowego lub dębowego) ma kolor ciemniejszy.

Worki z pelletem powinny być szczelnie zamknięte i odpowiednio oznaczone. Natomiast wewnątrz powinny znajdować się zwarte granulki – duża ilość pyłu i pokruszonego pelletu nie świadczy dobrze o jakości paliwa.

Dlaczego nie warto ogrzewać pelletem niskiej jakości?

Taniego pelletu z niepewnych źródeł nie należy kupować z wielu powodów. Może się okazać, że w procesie spalania wytwarza nieprzyjemną woń i nadmierną ilość popiołu, strzela, źle się spala i powoduje spiekanie popiołu, a tym samym częste zapychanie podajnika, co dla domowników staje się wyjątkowo uciążliwe. Niektóre awarie podajnika są na tyle poważne, że wymagają interwencji fachowców, co może wiązać się z wysokimi kosztami.

Pamiętajmy, że nawet jeśli zainwestujemy w porządny kocioł na biomasę, może się okazać, że z powodu złej jakości paliwa piec nie poradzi sobie z ogrzaniem domu, bądź uda się utrzymać pożądaną temperaturę, ale przy nadmiernym zużyciu paliwa, co z kolei wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania, istotna jest także z powodu nagłaśnianej walki o czystość powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń
833575619