Piec na pellet – kilka słów o kotłach stałopalnych
17 stycznia 2020
Wybór pieca na pellet
Wybór pieca na pellet
18 marca 2020
Pellet a ekologia

W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczący wzrost świadomości na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Coraz więcej osób, nie tylko mieszkańców dużych miast, zaczyna rozumieć, że smog to poważny problem, niosący negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia. Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych, wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, należy podjąć działania, w wyniku których smog przestanie dusić polskie miasta i wsie. Działaniem takim będzie zaprzestanie spalania śmieci, ograniczenie transportu samochodowego czy też wprowadzenie ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń. Jedną z takich metod są kotły na biomasę, w których spala się granulat pochodzenia naturalnego (pellet).

Piec na pellet – czystość i wygoda

Korzystanie z kotłów na biomasę, ze względu na wysoki stopień automatyzacji, jest niezwykle wygodne. Po uzupełnieniu podajnika, wybraniu odpowiedniego trybu i ustawieniu pożądanej temperatury, piec nie wymaga właściwie żadnej obsługi. Posiadacz takiego kotła może zapomnieć o konieczności kontrolowania paleniska i systematycznego dosypywania opału. Raz na kilka dni, a niekiedy raz na tydzień, wystarczy jedynie uzupełnić podajnik, wsypując do niego kilka worków pelletu.

Przechowywanie worków z pelletem nie jest kłopotliwe, ponieważ są czyste i szczelne. Pellet nie brudzi, dlatego w kotłowni, w momencie energicznego przesypywania opału z worka do podajnika, nie unosi się chmura czarnego dymu, z czym spotykamy się m.in. w przypadku ekogroszku. Pellet nie zanieczyszcza pomieszczenia i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co już w pewnym stopniu świadczy o tym, że jest paliwem ekologicznym. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. W procesie produkcji nie dodaje się do niego żadnych lepiszczy, dlatego jedynym aromatem, jaki powinien unosić się w kotłowni, jest zapach drewna.

Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego

Pellet zaliczamy do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów, odpadów i pozostałości produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Biomasą są zatem wióry i zrębki powstałe podczas obróbki drewna. To właśnie z nich, po dokładnym zmieleniu, sprasowaniu i uformowaniu granulatu, powstaje ekologiczny pellet.

Pamiętajmy jednak, że o ekologicznym paliwie możemy mówić wyłącznie wtedy, gdy wióry i zrębki zostały odpowiednio wyselekcjonowane, tj. pochodzą ze zdrowego, wolnego od zanieczyszczeń drewna. Pellet dobrej jakości powstaje bez udziału substancji klejących, jak i dodatków w postaci materiałów drewnopodobnych. Dlatego też nie należy kupować pelletu z niepewnych źródeł – istnieje spore ryzyko, że zamiast oddawać do pomieszczenia zakładaną ilość ciepła, będzie się spiekał, powodował problemy z podajnikiem i wytwarzał zbyt wiele popiołu. Inwestując w kocioł na biomasę, kupujmy zatem pellet dobrej jakości – będzie to korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.

Pellet a emisja dwutlenku węgla

Wymiana palenisk węglowych na ekologiczne jest jednym z kluczowych działań podejmowanych w walce ze smogiem. W porównaniu z tradycyjnymi paliwami (węgiel, olej, gaz), emisja szkodliwych substancji w procesie spalania pelletu jest najniższa. Natomiast jeśli chodzi o dwutlenek węgla, ilość CO2 emitowanego podczas spalania pelletu, jest równa ilości CO2 pochłoniętej przez drzewo podczas jego naturalnego wzrostu. Bilans jest zatem zerowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń
833575619