Piec na pellet – kilka słów o kotłach stałopalnych
17 stycznia 2020
Wybór pieca na pellet
Wybór pieca na pellet
18 marca 2020
Pellet a ekologia

W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczący wzrost świadomości na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Coraz więcej osób, nie tylko mieszkańców dużych miast, zaczyna rozumieć, że smog to poważny problem, niosący negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia. Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych, wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, należy podjąć działania, w wyniku których smog przestanie dusić polskie miasta i wsie. Działaniem takim będzie zaprzestanie spalania śmieci, ograniczenie transportu samochodowego czy też wprowadzenie ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń. Jedną z takich metod są kotły na biomasę, w których spala się granulat pochodzenia naturalnego (pellet).

Piec na pellet – czystość i wygoda

Korzystanie z kotłów na biomasę, ze względu na wysoki stopień automatyzacji, jest niezwykle wygodne. Po uzupełnieniu podajnika, wybraniu odpowiedniego trybu i ustawieniu pożądanej temperatury, piec nie wymaga właściwie żadnej obsługi. Posiadacz takiego kotła może zapomnieć o konieczności kontrolowania paleniska i systematycznego dosypywania opału. Raz na kilka dni, a niekiedy raz na tydzień, wystarczy jedynie uzupełnić podajnik, wsypując do niego kilka worków pelletu.

Przechowywanie worków z pelletem nie jest kłopotliwe, ponieważ są czyste i szczelne. Pellet nie brudzi, dlatego w kotłowni, w momencie energicznego przesypywania opału z worka do podajnika, nie unosi się chmura czarnego dymu, z czym spotykamy się m.in. w przypadku ekogroszku. Pellet nie zanieczyszcza pomieszczenia i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co już w pewnym stopniu świadczy o tym, że jest paliwem ekologicznym. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. W procesie produkcji nie dodaje się do niego żadnych lepiszczy, dlatego jedynym aromatem, jaki powinien unosić się w kotłowni, jest zapach drewna.

Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego

Pellet zaliczamy do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów, odpadów i pozostałości produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Biomasą są zatem wióry i zrębki powstałe podczas obróbki drewna. To właśnie z nich, po dokładnym zmieleniu, sprasowaniu i uformowaniu granulatu, powstaje ekologiczny pellet.

Pamiętajmy jednak, że o ekologicznym paliwie możemy mówić wyłącznie wtedy, gdy wióry i zrębki zostały odpowiednio wyselekcjonowane, tj. pochodzą ze zdrowego, wolnego od zanieczyszczeń drewna. Pellet dobrej jakości powstaje bez udziału substancji klejących, jak i dodatków w postaci materiałów drewnopodobnych. Dlatego też nie należy kupować pelletu z niepewnych źródeł – istnieje spore ryzyko, że zamiast oddawać do pomieszczenia zakładaną ilość ciepła, będzie się spiekał, powodował problemy z podajnikiem i wytwarzał zbyt wiele popiołu. Inwestując w kocioł na biomasę, kupujmy zatem pellet dobrej jakości – będzie to korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.

Pellet a emisja dwutlenku węgla

Wymiana palenisk węglowych na ekologiczne jest jednym z kluczowych działań podejmowanych w walce ze smogiem. W porównaniu z tradycyjnymi paliwami (węgiel, olej, gaz), emisja szkodliwych substancji w procesie spalania pelletu jest najniższa. Natomiast jeśli chodzi o dwutlenek węgla, ilość CO2 emitowanego podczas spalania pelletu, jest równa ilości CO2 pochłoniętej przez drzewo podczas jego naturalnego wzrostu. Bilans jest zatem zerowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń
833575619