Pellet, jako paliwo w całości produkowane z drewna, zalicza się do biomasy. Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet, a jedną z ważniejszych jest wygoda użytkowania kotłów na biomasę. Pellet jest paliwem odtwarzalnym, zatem można powiedzieć, że nie istnieje ryzyko przerwania ciągłości jego dostawy. Ponadto korzystanie z paliw odtwarzalnych nie ma negatywnego wpływu na środowisko – korzystanie z pelletu nie powoduje zachwiania bilansu dwutlenku węgla w powietrzu. Jeżeli w procesie spalania granulatu do atmosfery trafia pewna ilość dwutlenku węgla, to jest on również niezbędny do wzrostu drewna w procesie fotosyntezy.
Decydując się na wybór określonej metody ogrzewania, powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą korzystanie z pieca danego typu. Przykładowo piece węglowe powinny znajdować się w wydzielonej, dobrze wentylowanej kotłowni, najlepiej usytuowanej z dala od pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku pelletu nie ma tak rygorystycznych wymogów, ponieważ pellet nie brudzi, a w procesie spalania nie wytwarza nieprzyjemnej woni. Pakowany jest w poręczne worki, które można przenosić i składować, nie czyniąc dookoła żadnych szkód.
Kotły na pellet to specjalistyczne urządzenia, dzięki którym możliwe jest wygodne, ekonomiczne i bezpieczne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, ale i obiektów użyteczności publicznej. Piec na pellet wyposażony jest w bogatą automatykę, co pozwala na nazwanie go kotłem stałopalnym, niewymagającym ciągłej obecności i interwencji domowników. Kotły na biomasę charakteryzują się również wysoką sprawnością energetyczną, co z punktu widzenia inwestora ma ogromne znaczenie.
Piece na pellet możemy podzielić na kilka kategorii. Jeżeli chodzi o kotły z zakresu małych i średnich mocy, istotnym elementem ich wyposażenia są palniki retorowe. Jak działają takie palniki? Zasada jest stosunkowo prosta – pellet trafia do kotła (komory spalania) podajnikiem ślimakowym. Ów podajnik, zwany również stokerem, umiejscowiony jest w dolnej części palnika, natomiast komora spalania znajduje się w części górnej. Opał trafia do komory spalania od dołu. Sam proces spalania odbywa się na pobocznicy, czyli powierzchni zewnętrznej utworzonego wcześniej kopca, natomiast zasilanie od jego wewnętrznej strony.
Jeżeli chodzi o budowę palnika, w jego górnej części umiejscowione są dysze doprowadzające powietrze do spalania, natomiast w części dolnej dysze powietrza pierwotnego. Oprócz tego wyszczególniamy dysze powietrza wtórnego pierwszego i dysze powietrza wtórnego drugiego.
Inwestycja w dobrej jakości kocioł na pellet z pewnością jest opłacalna, oczywiście pod warunkiem, że wykorzystywane paliwo również będzie produktem wysokojakościowym. Tylko takie połączenie umożliwi prowadzenie spalania z wysoką sprawnością. Dobrej jakości pellet nie zapcha podajnika i przez długi czas nie zapełni popielnika, natomiast będzie spalał się do końca i oddawał do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła.