Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany starego pieca węglowego na kocioł ekologiczny. Można przypuszczać, że w przyszłości wiele osób zostanie zmuszonych do podjęcia takich działań w ramach przepisów prawa, ale w tej chwili wymiana starego pieca jest w większości przypadków działaniem dobrowolnym. Wynika z troski o bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji grzewczej, ale również z troski o czystość powietrza. Do ekologicznych źródeł ogrzewania można zaliczyć m.in. kotły gazowe, kotły na biomasę czy też urządzenia wykorzystujące nowoczesne źródła energii. W ostatnim czasie największą popularność zdobyły kotły na biomasę. Pamiętajmy jednak, że wybór pieca na pellet powinien odbywać się w porozumieniu z firmą instalatorską, która zajmie się montażem takiego urządzenia.
Smog dusi polskie miasta. Na wsiach, w których gęstość zaludnienia i intensywność zabudowy jest zdecydowanie niższa niż w miastach, sytuacja wygląda nieco lepiej, ale i tutaj w sezonie grzewczym można poczuć i zaobserwować, że w powietrzu unoszą się liczne zanieczyszczenia. Poza tym na wsiach utarło się przekonanie, że tzw. kopciuchy są rozwiązaniem najwygodniejszym, bo oprócz węgla można w nich spalić nagromadzone śmieci czy też zebrane w okolicy gałązki, szyszki i inne odpady. Na szczęście sytuacja zmienia się dynamicznie i obecnie, niezależnie od tego, czy chodzi o duże miasto, czy też niewielką wioskę, coraz więcej osób stawia na zakup proekologicznego urządzenia grzewczego.
Montaż proekologicznego kotła powinien być jednym z działań podejmowanych w trosce o poprawę jakości powietrza. Nie jedynym, ale z pewnością jednym z ważniejszych. Na plus takiego rozwiązania przemawia również fakt, że tego rodzaju kotły nie są kłopotliwe w obsłudze. Działają przez długi czas niemal bezobsługowo, zatem w domu może być ciepło nawet wtedy, gdy domownicy spędzają większość dnia w pracy czy szkole. Poza tym wybór pieca na pellet to pewność, że w domu będzie czysto. W przeciwieństwie do węgla, pellet nie brudzi, nie emituje czarnego osadu, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Część użytkowników, którzy zdecydowali się na wybór pieca na pellet, twierdzi nawet, że pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł, śmiało może być wykorzystane jako suszarnia na pranie. Niezwykle ważna jest tu jednak jakość opału, bo pellet złej jakości może powodować zapychanie się podajnika, powstawanie nieprzyjemnego zapachu i gromadzenie dużych ilości popiołu.
W piec na pellet inwestują przede wszystkim ci, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego i chcą korzystać z paliw stałych, jednak z wyłączeniem węgla. Pellet pozwala na ekonomiczne, ekologiczne i wygodne ogrzewanie pomieszczeń, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup kotła na biomasę. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto rozpoznać własne potrzeby, a następnie do nich dopasować odpowiednie urządzenie. Przykładowo większość kotłów na pellet posiada zasobnik paliwa, w którym mieści się jego zapas na 3-4 dni. Jeśli dla kogoś to za mało, jest osobą bardzo zapracowaną i czas na dosypanie opału znajdzie jedynie w weekend, powinien dokupić większy zasobnik.